Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

"Bliżej siebie"

W czwartek 15 marca 2012 roku, w II liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika w Mielcu, w ramach międzyrządowego projektu "Bliżej siebie", odbyło się spotkanie młodzieży z Polski i Izraela.
Projekt "Bliżej siebie" jest międzynarodowym projektem, którego celem jest organizowanie spotkań młodzieży z Polski i młodzieży z Izraela, która przebywa w Polsce na wycieczkach poświęconych problematyce Holocaustu.
Wycieczki grup izraelskich do tej pory miały wyłącznie charakter historyczny, związany z tematyką Holocaustu. Oświęcim, Treblinka, Bełżec, Majdanek, młodzi Izraelczycy widzieli Polskę wyłącznie z takiej właśnie perspektywy. Projekt zakłada pokazanie także pięknej Polski, nie tylko związanej z tragedią II wojny światowej, ale i atrakcyjnej turystycznie, bogatej w zabytki i zamieszkanej przez ciekawych ludzi. Właśnie spotkania młodych uczniów mają służyć pokazaniu jak niewiele nas różni od siebie i choć jesteśmy inni, to mamy podobne problemy, słuchamy podobnej muzyki, oglądamy podobne filmy. To właśnie kształtowaniu ducha tolerancji i wzajemnego poszanowania dla odmienności mają służyć takie spotkania.

Przygotowania do realizacji projektu zaczęły się już jesienią ubiegłego roku. Planowanie przebiegu spotkania i utworzenie strony na facebooku, dużo wcześniej umożliwiło młodym ludziom poznanie się. Kiedy więc spotkanie doszło do skutku, to okazało się, że spotkali się starzy znajomi z neta. Pierwotny plan spotkania zakładał taki "grzeczny" wariant, mieliśmy wspólnie zwiedzić wystawę w Muzeum Regionalnym w Mielcu poświęconą zagładzie mieleckich Żydów, mieliśmy odwiedzić stary kirkut i Górę Śmierci w Pustkowie. Jednak, na wyraźną prośbę naszych gości, trzeba było pierwotny plan zweryfikować. Nasi goście z Or-Yehuda woleli ten krótki czas spotkania poświęcić na bezpośredni kontakt, rozmowy, zabawy. No i program zweryfikowaliśmy. 15 marca planowany przyjazd Izraelczyków miał być około 12, tymczasem spóźnili się 2 godziny, były temu winne kłopoty komunikacyjne. Spotkanie zaczęło się około godziny 14. Z dwóch autobusów "wysypało się" w sumie 71 młodych Izraelczyków wraz z opiekunami. Nasza młodzież powitała ich już na schodach, no i oficjalna cześć otwarcia musiała się przesunąć, ponieważ wydawało się, że powitaniom nie będzie końca. Uroczystość powitania rozpoczął pan dyrektor Zbigniew Rzeźnik, który przywitał wszystkich, oddając szkołę w ręce całej młodzieży. Po tym powitaniu, jeden z nauczycieli z Izraela opowiedział o swoim ojcu, który w czasie II wojny światowej służył w lotnictwie Polskiej Armii. Była to bardzo wzruszająca opowieść. Fakt, że gość przemawiał w języku angielskim, nie stanowił żadnego problemu. Wszyscy obecni doskonale mówili w tym języku. Cała uroczystość, zajęcia - stały się dodatkową i dość niezwykłą wprawką językową.

Po oficjalnej części, przygotowaliśmy salę gimnastyczną do ...tańca. Najpierw wspólnie uczyliśmy się piosenki po hebrajsku i tańca typowego dla kultury żydowskiej, potem nasi uczniowie prowadzili naukę tańca belgijskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przenieśli się do klas, w których odbyły się polsko - izraelskie warsztaty na temat znajomości życiorysów osób, które wpisały się w historię polską i żydowską - bohaterem zajęć był Janusz Korczak. Na pytania o to kim był, o jego tożsamość, uczestnicy odpowiadali (oczywiście w języku angielskim) na podstawie tekstów po polsku i hebrajsku. Po warsztatach wszyscy przeszliśmy do sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2, żeby rozegrać mecz siatkówki. Drużyny nie miały charakteru narodowego. Po meczu (była już godzina 18), musieliśmy zakończyć spotkanie i pożegnać gości. Trudno w to uwierzyć, ale w ciągu tych kilku godzin zawiązały się znajomości i sympatie. Dalsza znajomość będzie kontynuowana na stronie facebooka. Trudno tak na gorąco oceniać owoce spotkania, niewątpliwie ważną sprawą jest kształtowanie u młodych ludzi wzajemnego szacunku i poszanowania inności, możliwość bezpośredniego kontaktu, który obala stereotypy funkcjonujące dotychczas, przełamywanie barier kulturowych i dosko­nalenie języka. Pozostały setki zdjęć dokumentujących przebieg spotkania i zadowolone twarze uczestników z obu państw.

Organizatorami spotkania byli nauczyciele II LO w Mielcu: nauczyciel historii Henryk Dugiełło oraz nauczycielka języka angielskiego Magdalena Oczak. W tym miejscu pragniemy podziękować za pomoc w organizacji imprezy Wydziałowi Funduszy, Rozwoju i Promocji Powiatu oraz Dyrekcji Gimnazjum nr 2 za udostępnienie sali gimnastycznej.


fot: II LO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowane



Rozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........