Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Tłumacze języka migowego pomogą niesłyszącym w urzędzie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki przygotowuje rejestr tłumaczy polskiego języka migowego. Niesłyszący mają otrzymać bezpłatną pomoc podczas załatwiania spraw w urzędzie - poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś.
Dodała, że do rejestru zgłaszać się mogą tłumacze znający: polski język migowy, system językowo-migowy oraz sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych.
Tłumacze powinni składać wnioski o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem potwierdzającym znajomość jednej z form komunikowania się, do sekretariatu Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Oczoś podkreśliła, że dzięki rejestrowi będzie możliwe zapewnienie osobom niesłyszącym bezpłatnej pomocy w załatwianiu ich spraw w urzędzie. Przed wizytą w placówce trzeba będzie jednak wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej urzędu.
"Formularz jest dostępny również w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie urzędu. Osoby tam pracujące zostały przeszkolone z podstaw języka migowego. Osoba, która zamierza skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego powinna podać w nim swoje dane oraz wskazać sprawę do załatwienia, a także określić termin wizyty w urzędzie" - powiedziała rzeczniczka.
W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim 32 pracowników odbyło kurs podstaw języka migowego. Mogą oni służyć pomocą w załatwieniu podstawowych spraw. W sprawach bardziej złożonych wymagana jest obecność zawodowego tłumacza.
Oczoś zaznaczyła, że z rejestru tłumaczy języka migowego będą mogły korzystać samorządy z całego regionu. "Rejestr będzie umieszczony na naszej stronie internetowej. Każdy urząd, który będzie potrzebował pomocy tłumacza, będzie mógł znaleźć w wykazie odpowiednią osobę i skorzystać z jej usług" - dodała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........