Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Spotkanie poszkodowanych podwykonawców w Rzeszowie. Posłuchaj.

W dniu 5 lipca 2012 roku odbyła się debata na temat sytuacji podwykonawców przy realizacji inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Spotkaniu przewodniczył senator Władysław Ortyl. Wśród zaproszonych gości był m.in. Stanisław Ożóg (poseł na Sejm RP), Bogdan Rzońca (poseł na Sejm RP), Józefa Hrynkiewicz posłanka na Sejm, Andrzej Adamczyk poseł ziemi małopolskiej.
       W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele GDDKiA, wykonawców, oraz firm - podwykonawców inwestycji infrastrukturalnych.  - Podwykonawcy, którzy nie dostali pieniędzy za roboty na autostradzie, nie mają, co liczyć na rekompensaty – oceniają podkarpaccy parlamentarzyści PiS.
„Ustawa, którą w ubiegłym tygodniu przyjął sejm, nie gwarantuje wypłat wszystkim podwykonawcom. Pieniądze dostaną tylko ci, którzy mają pisemne umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad” – powiedział na spotkaniu poseł PiS, Bogdan Rzońca. Wg parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, ta „ustawa-proteza” nie powinna być podpisana przez prezydenta. „Cóż to za ustawa, którą może zaspokoić roszczenia tylko niektórych przedsiębiorców” – pytają. Problem zapłaty zobowiązań względem podwykonawców dotyczy też Podkarpacia. Z  ustaleń posłów PiS wynika, że w naszym województwie problem z płatnościami ma około 200 firm - info z www.radiovia.com.pl

Z danych zebranych podczas debaty wynika, iż zobowiązania handlowe wobec 39 podwykonawców obecnych na spotkaniu wynoszą na dzień dzisiejszy w sumie ok. 20 mln zł. Takie zatory płatnicze powodują, że wiele z tych firm jest na skraju bankructwa co jest równoznaczne z likwidacją 1000 miejsc pracy.

Wszystkie wnioski z dyskusji zostaną przekazane do Parlamentu oraz Prezydenta RP. Niezależnie od losów ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych posłowie PiS będą domagali się wprowadzenia rozwiązań proponowanych podczas debaty – powiedział senator Władysław Ortyl.


1. Opinia prawna Biura Legislacyjnego Plik
2. Poprawki do ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych (druk senacki nr 148) Plik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........