Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Starostwo zabija motywację?

- Skandalem jest, że wypracowywane przez szkoły pieniądze trafiają do wspólnego garnka. Jeżeli nie mam do dyspozycji środków, które pozyskałem, to po co będę się starał? Już widać tego efekty. Proszę zauważyć, jak spadają dochody własne szkół – irytuje się wiceszef Rady powiatu Marek Paprocki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, W placówkach, które prowadzi mielecki magistrat, takie sytuacje są wręcz nie do pomyślenia Jakim prawem zabiera się szkołom pieniądze, które wypracowali ich szefowie?

Marek Paprocki, który jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 (organem prowadzącym jest miasto), nie pierwszy raz krytykuje oświatową politykę powiatu. Domaga się m.in. podwyżek pensji na dyrektorów. A ostatnio alarmuje, że starostwo zabiera szkołom pieniądze, które wypracowali ich szefowie. – Jeżeli, ja jako dyrektor szkoły, nie mam do dyspozycji środków, które pozyskałem, to po co będę się starał? – pyta. – Za moment tych środków nie będzie w ogóle, bo nikomu nie będzie zależało na ich zdobywaniu. Pan prezydent nigdy nawet nie odważył się zabrać nam wypracowanych pieniędzy.

Robert Pluta, radny powiatu mieleckiego, wicedyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Tarnobrzegu mówi - Zgadzam się, że działania dyrektorów muszą być motywujące. Oni muszą wiedzieć, że na konto szkół będą trafiać pieniądze z ich działań dodatkowych w czasie często wolnym od pracy, w tym w soboty i niedziele.

Starosta Andrzej Chrabąszcz uważa, że obecny system rozdysponowywania dochodów szkół jest korzystny dla budżetu powiatu i samych placówek oświatowych. – To pozwala równoważyć nasze wydatki oświatowe bez konieczności zaciągania kredytów. Natomiast ewentualna nadwyżka z tej puli trafia na istotne oświatowe przedsięwzięcia – zaznacza.
Starosta odniósł się także do stawianych mu zarzutów, dotyczących zmniejszenia budżetów szkół w sytuacji wzrostu subwencji oświatowej. – Ten wzrost wynosi niespełna 0,4 proc, a więc przy skali ponoszonych wydatków oświatowych, ta subwencja pozostaje na poziomie ub. r. – przekonuje Chrabąszcz. – W związku z tym, nie widział innej możliwości zbilansowania finansów na oświatę, jak tylko redukcję planowanych przez szkoły wydatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........