Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu na wycieczce w Krynicy

W dniu 28 czerwca 2012 roku, w kolejnej edycji projektu ekologicznego, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu przy ulicy Biernackiego 4a odwiedzili Krynicę. Projekt zrealizowano przy wsparciu Urzędu Miasta, dyrektora mieleckiego MOPS-u  pana Zdzisława Czajki oraz z wykorzystaniem środków własnych placówki.
Celem tych działań było rozbudzanie wrażliwości podopiecznych ośrodka na otaczający świat przyrody poprzez bezpośredni z nią kontakt, a także aktywne włączenie placówki w edukację ekologiczną.

Liczna, 40 osobowa grupa z ŚDS wjechała na Jaworzynę Krynicką kolejką gondolową. Taka podróż stanowiła ogromne wyzwanie i wymagało od uczestników przezwyciężenia wielu barier. Szczyt roztoczył przed nimi piękną panoramę malowniczych stoków Beskidów i dostojnych Tatr. Podziwiali różnorodność i bogactwo przyrody, która jest największym skarbem tych okolic i podlega specjalnej ochronie. Dookoła rozpościerały się zapierające dech w piersiach widoki zachęcając do spacerów i wykonywania pamiątkowych fotografii. Niektórzy z podopiecznych ŚDS Mielec zobaczyli polskie góry pierwszy raz.
Zaledwie kilka godzin wystarczyło aby udało się poznać uroki pięknej Krynicy. Zaciszne skwerki, przepiękne klomby, alejki parkowe oraz słynne pijalnie ze znanymi w kraju i zagranicą wodami mineralnymi okazały się miejscami przyjaznymi i niezapomnianymi, które uczestnicy placówki pragną jeszcze odwiedzić.
Inicjatywy proekologiczne na dobre wpisały się w działalność naszego ośrodka. Staramy się promować ekologiczne zachowania na co dzień wśród naszych uczestników ucząc ich o żywności ekologicznej i o tym co nadaje się do recyklingu.  Wiele mówimy o oszczędzaniu energii, czy zbiórce surowców wtórnych.
Zrealizowany przez nas projekt ekologiczny jest jedną z kolejnych form zainteresowania i zaangażowania uczestników zagadnieniami ekologicznymi dotyczącymi przyrody naszego regionu, a także polskich gór. Prowadzenie edukacji ekologicznej wśród naszych uczestników przynosi wymierne korzyści a jej efekty są widoczne w ich codziennym funkcjonowaniu. Edukowanie osób niepełnosprawnych w zakresie ekologii jest ważnym elementem poznania i zrozumienia środowiska, które ich otacza. Dlatego umożliwienie im poznania przyrody przez wycieczki jest najlepszą formą edukacji i sposobem na zwiększanie ich świadomości w zakresie ochrony środowiska.

fot: ŚDS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........