Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Kolumbarium w Mielcu

Prezydent miasta zapowiada budowę cmentarnej ściany urn.
O takiej potrzebie mówi się w Mielcu już od dawna. Apelowali o to także radni miejscy i się doczekali. Na cmentarzu Komunalnym w Mielcu powstanie kolumbarium.

- O budowie kolumbarium mówiliśmy już od dawna. To są problemy z pomieszczeniem urn, gdzie rodziny spopielają zwłoki. Mamy dokumentację i jest ona przyjęta. Kolumbarium powstanie tuż za budynkiem gospodarczym na cmentarzu. Tam z tyłu są grobowce, które nie są wykorzystywane, a kiedyś były zaprojektowane i zbudowane jako przejściowe do przechowywania trumien  jeśli ktoś nie miał miejsca na cmentarzu. To będzie zlikwidowane i od tamtej strony właśnie, od strony cmentarza będzie zbudowane to kolumbarium - mówi Prezydent miasta Mielca Janusz Chodorowski.

Kolumbarium to prostopadłościenna, niekiedy kopulasta budowla cmentarna z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich, występująca wyłącznie w Rzymie i pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica).
Kolumbarium pojawiło się w czasach cesarza Augusta w I w. p.n.e. Kolumbarium to budowla podziemna z niszami w ścianach wewnętrznych usytuowanych w piętrowych rzędach. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych i opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami. Pod ścianami, na posadzce ustawiano sarkofagi. Wnętrze zdobiono zazwyczaj freskami i stiukami - podaje Wikipedia.
W obecnych czasach kolumbaria buduje się na cmentarzach w pobliżu krematoriów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........