Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

III Zlot historyczno-militarny w Bliźnie

Utworzona przez Niemców baza działała od XI 1943 do VII 1944 r. Była to dobrze wybrana lokalizacja - na terenie poligonu i w pobliżu obozu pracy. Wykarczowano fragment lasu, wzniesiono baraki i bunkry dla ochrony bunkry dla ochrony, ułożono betonowe płyty pod wyrzutnie. Wokół rozmieszczono posterunki, a patrole SS zatrzymywały każdego, kto zbliżył się do zakazanej strefy. Bocznicą kolejową dostarczano gotowe rakiety. Najpierw pociski V-1, sterowane z ziemi drogą radiową, a następnie V-2, napędzane silnikami odrzutowymi.  Wystrzeliwane rakiety kierowane były na poligon w Sarnakach nad Narwią (około 300 km), jednak spadały także w innych miejscach.
Wywiadowi AK udało się przechwycić niewypał rakiety V-2, a jej części przekazać do Londynu. Dzięki temu rozwiązana została tajemnica nowej broni Hitlera. Ogółem z Blizny wystrzelono około 60 rakiet V-2 i 30 latających bomb V-1.

Dziś w tym miejscu jest park który zajmuje teren o powierzchni około hektara i otoczony jest ogrodzeniem o wysokości 2 m, wykonanym ze słupów stalowych i desek. W centralnym miejscu placu na wprost wejścia zlokalizowano oryginalnej wielkości (14 m) makietę rakiety V-2 wykonaną z blachy.
Zrekonstruowano także drewniany barak obsługi poligonu, a po przeciwnej stronie znajdują się wykonane z betonowych murków obrysy m.in. obszaru lotniska polowego, koszar, pól strzelań i hali montażowej. Część starej, nieużytkowanej szkoły podstawowej w Bliźnie została zaadaptowana na zaplecze sanitarno-administracyjne.

Więcej o historii poligonu przeczytać można w serwisie Piotra Puszkina Blizna: Poligon V-1 i V-2

Z tej okazji w Parku Historycznym Blizna otwartym w sierpniu 2011 roku, po raz trzeci odbędzie się Zlot Historyczno-Militarny.

Program:
Sobota – start godz. 13:00
· Miasteczko EkoNautów – Eko-Olimpiada dla rodzin
· Turniej Mini Piłki Nożnej dla niezrzeszonych
· Bieg Przełajowy
· Mecz Piłki Nożnej – niespodzianka
· Wieczorem zabawa taneczna z zespołem TRYTON

Niedziela – start godz. 15:00
· Pokazy historyczne z okresu XVII wieku, min. salwy z muszkietów, pokaz artyleryjski, pokaz musztry paradnej, stanowisko łucznicze, obozowisko żołnierske i inne
· Wystawa modeli redukcyjnych
· Pokazy modeli latających „Bitwa o Bliznę”
· Skoki na spadochronach
· Grupa rekonstrukcyjna RUSAL
· Paintball
· Starty militarne
· Koncert grupy ZBIGNIEW FORDYŚ BAND
· Wieczorem zabawa taneczna z zespołem KALEJDOSKOP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........