Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Biblioteka u J.Łojczyka


Remont budynku Łojczykówki (Kamienica przy ulicy Mickiewicza 2, czyli tzw. „Łojczykówka" wybudowana została w roku 1904, - „Łojczykówka" ze swoją architekturą i charakterystyczną kopułą to najbardziej rozpoznawalna kamienica starego Mielca. W budynku przy dzisiejszej ul. Mickiewicza 2 na piętrze mieścił się kiedyś, kiedyś magistrat, a parter zajęty był przez sklepy) zakończony. Ponieważ niema chętnych na wynajem pomieszczeń (mówi się że cena za wynajem przekracza 4 tys. złotych) swoją siedzibę znajdą tam dwie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
       Przeprowadzą się tu filie numer 4 i 5. Pierwsza działała w ciasnych pomieszczeniach Szkoły Podstawowej numer 2 na Osiedlu Kościuszki (Stary Mielec). Filia gromadzi księgozbiór przeznaczony dla dzieci i młodzieży której zbiory liczą 13 461 woluminów.
Filia nr 5 ze zbiorem liczącym ponad 4 623 woluminów mieści się w tak zwanej Sokolni przy ul. Sękowskiego 1 (w budynku WSGiZ). Polskie Towarzystwo Sokół 1893, które budynek przejęło od miasta, wypowiedziało sądownie umowy najmu pomieszczeń bibliotece i Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania. Placówki te służą księgozbiorem i informacją zarówno mieszkańcom jak i studentom mieleckiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania.

Już jakiś czas temu rozważano możliwość przeniesienia Bibliotek ale po ocenie stanu technicznego kamienicy obawiano się, że ciężar  zbiorów książkowych  może stanowić zbyt duże ryzyko dla konstrukcji budynku. Teraz władze miasta definitywnie zdecydowały, że w Łojczykówce powstanie miejsce kultury.

Modernizacja Łojczykówki objęła zasypanie piwnic, przez co poprawiła się stabilność konstrukcji budynku. Wymieniono instalacje wewnętrzne oraz stolarkę okienną i drzwiową. Przeprowadzka ma nastąpić nie wcześniej niż we wrześniu. Lokal musi zostać przystosowany do nowej funkcji i odpowiednio wyposażony. Trwają już rozmowy magistratu z dyrekcją Samorządowego Centrum Kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........