Przygotowujemy się do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Dziewicy, największego Maryjnego święta, obchodzonego 15 sierpnia. Jest to dla większości Polaków ważna data. W tym dniu przypada podwójne święto, wywodzące się z wartości, które w Polakach zawsze były głęboko zakorzenione: z religijności i patriotyzmu .
Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem (dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłoszony został przez papieża Piusa XII w 1950 r.) oraz (w Polsce) jest obchodzone także jako święto Matki Bożej Zielnej oraz Zwycięskiej.
Cud nad Wisłą, jak określa się wydarzenia z 15 sierpnia 1920r, zalicza się do największych starć w dziejach oręża polskiego. Walka miała szeroki wymiar, a jej skutki były ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy – miała znaczenie polityczne i decydowała o dalszych losach kontynentu.
Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem (dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłoszony został przez papieża Piusa XII w 1950 r.) oraz (w Polsce) jest obchodzone także jako święto Matki Bożej Zielnej oraz Zwycięskiej.
Cud nad Wisłą, jak określa się wydarzenia z 15 sierpnia 1920r, zalicza się do największych starć w dziejach oręża polskiego. Walka miała szeroki wymiar, a jej skutki były ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy – miała znaczenie polityczne i decydowała o dalszych losach kontynentu.
Z pewnością prośba (św. Szymona z Lipnicy 18.07.2012) o modlitwę, by zanurzyć Polskę w Miłosierdziu Bożym, ma swoje znaczenie. Jak codziennie stajemy do Apelu Jasnogórskiego, tak również pełni ufności połączmy się w tym dniu o godz. 15.00, by prosić Miłosiernego Pana Jezusa o łaski dla naszej umiłowanej Ojczyzny i wszystkich jej mieszkańców, pamiętając o Jego obietnicy danej św. siostrze Faustynie: „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim […], bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W tej godzinie uprosisz wszystko dla siebie i dla innych, w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość. Córko Moja, staraj się w tej godzinie odprawiać Drogę Krzyżową” [Dz. 1572].
Nie patrzmy poprzez pryzmat podziałów, ani na tego, który otrzymał polecenie przekazania tych słów w duchu posłuszeństwa, ale ufajmy Miłosierdziu Bożemu.
Gdziekolwiek będziemy w tym dniu – czy na Jasnej Górze, czy w Kalwarii Zebrzydowskiej, czy w Łagiewnikach, w jakimkolwiek sanktuarium, kościele, przy kapliczce czy w domu – ofiarujmy Ojcu Przedwiecznemu przez ręce Maryi, naszej Królowej, Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Pana Jezusa na przebłaganie za nasze grzechy i za grzechy Polski. Jezu, ufamy Tobie!
„Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33). Niech we wszystkim Bóg będzie uwielbiony. W duchowej łączności modlitewnej – „Adam-Człowiek” Akt poświęcenia Polski Miłosierdziu Bożemu Boże Miłosierny, Stwórco Wszechświata, Boże Ojców naszych, Ojcze Przedwieczny!
Spójrz okiem Miłosiernej Opatrzności Twej na wyciągnięte błagalnym gestem ręce Twojego ludu polskiego. W poczuciu naszej nędzy, ale z nieograniczoną ufnością uciekamy się do Twego Miłosierdzia i prosimy o łaskę przebaczenia grzechów naszego Narodu. W tej chwili, wpatrzeni oczyma dusz naszych w Twój święty Majestat, padamy na kolana, wyznając w pokorze, żeśmy prochem i nicością, a grzechy nasze bez liczby. Za wszystkie łaski i dary Twoje, Boże Miłosierny, myśmy Ci zapłacili zdradą Twych świętych przykazań, zdeptaniem Przenajświętszej Krwi Jezusa Chrystusa. Tak, Ojcze nasz, zgrzeszyliśmy i zawiniliśmy! Ale ponieważ objawiłeś nam, o Boże, że Miłosierdzie Twoje nie zna granic, przeto wołamy z ufnością: Jezu Miłosierny, Zbawicielu nasz – Miłosierdzia… Miłosierdzia… Miłosierdzia… Miłosierdzia nad Narodem naszym! W pokorze serca naszego Twemu sercu oddajemy na zawsze wszystkie polskie rodziny, młodzież polską, całą naszą ukochaną Ojczyznę. O dobry Panie Boże, Ojcze nasz, Jezu Chryste, Odkupicielu i Bracie nasz, miej Miłosierdzie nad naszą Ojczyzną, nad naszą nędzą. Twego Miłosierdzia wzywamy, bo ono jest jedyną nadzieją naszą. Twemu Miłosierdziu polecamy i poświęcamy nasz biedny Naród, skłócony nienawiścią Kaina i pychą szatana. Daj nam proszącym łaskę, byśmy zrozumieli swe posłannictwo w dziejach, byśmy poprawili się z grzechów, byśmy z całym przekonaniem i w duchu szczerości praktykowali Twoje i Kościoła Twego przykazania! Daj moc ducha polskim rodzicom w misji rodzicielskiej i wychowawczej.
Daj młodzieży polskiej całą głębię wiary naszych praojców.
Dokonując tego aktu poświęcenia i oddania Twemu Miłosierdziu, wołamy: Boże, daj Ojczyźnie naszej i światu całemu tak upragniony pokój – pokój w duszy i w sercach, pokój między wszystkimi narodami. O Jezu, w dzień przyjścia Twego nie bądź nam sędzią, ale Ojcem Miłosierdzia. (Wszyscy powtarzają trzy razy:) Miłosierdzie Boże, ufamy Tobie! (Trzy razy:) Jezu, ufam Tobie!
Tekst tego Aktu jego autor – bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy św. siostry Faustyny – osobiście ofiarował tuż przed śmiercią (1975) swojej bratanicy, s. Bernadecie Sopoćko, podczas odwiedzin w Białymstoku. Siostra Bernadeta przekazała go swojej przełożonej generalnej w Gorzowie Wlkp.
Z.Kuraś
fot: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni, 1642/Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zanim napiszesz przeczytaj regulamin
Komentarze są moderowane