Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Jak obliczane są faktury prognozowane?

Kto zrozumie, o co chodzi w rachunkach za gaz temu Nobla. Dlaczego musimy płacić za jakieś prognozy, i to na cały rok?  Na jakiej podstawie wyliczane są prognozy na cały 2013 rok. Faktury prognozowane to dla dostawcy energii nieoprocentowany kredyt. Rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę nie są wystawiane w oparciu o rzeczywiste zużycie, lecz na podstawie ustalonych przez dostawcę prognoz. Takie rozliczenia prowadzą do występowania dyskryminacyjnych obciążeń w stosunku do konsumentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy nie są w stanie zapłacić za kilka miesięcy z góry. Zobowiązywanie odbiorców do uiszczania opłat za produkty jeszcze niezużyte powoduje zamrożenie pieniędzy konsumenta, któremu nadpłata zostanie zwrócona w przyszłości.


Jak obliczane są prognozy? 
Faktury prognozowe wyliczane są na podstawie średniego zużycia energii, jakie wystąpiło w ciągu ostatnich dwóch lat, z uwzględnieniem zmian wynikających z pór roku, w grupie taryfowej, w której zakwalifikowany jest odbiorca (według jego deklaracji). Maksymalnie może to być trzy lata kalendarzowe bezpośrednio poprzedzające okres prognozy, a min. 1 rok. 

Kilka sposobów na obniżenie faktury
- Gdy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje lub np. zmienia się liczba lokatorów,  możemy uprzedzić Biura Obsługi Klienta PGNiG o tym, które po sprawdzeniu informacji zobowiązane jest do wystawienia faktury korygującej. Można też przed terminem planowanej zapłaty faktury prognozowej poprosić o sprawdzenie aktualnego stanu licznika i skorygowanie nieścisłości.


Dlaczego na cały rok?
- Faktury prognozowe wystawiane są w momencie generowania rozliczenia rzeczywistego za poprzedni okres i wysyłane do klienta w jednej korespondencji. Chodzi o maksymalne ograniczenie kosztów, które wpływają na ostateczną łączną cenę dostarczanego gazu. Dla klientów grup taryfowych W-1.1 i W-2.1 wystawiane są prognozy na 10 przyszłych miesięcy. Dla odbiorców z grup taryfowych W-1.2 i W-2.2 "prognozy" obejmują okres przyszłych 4 miesięcy – ale namieszane - tak naprawdę to ze względu na brak możliwości technicznych, większość dostawców w Polsce, a nawet Europie, nie jest w stanie zapewnić innego sposobu rozliczania.

Można co miesiąc
Istnieje jednak możliwość prowadzenia rozliczeń na podstawie tylko odczytów rzeczywistych. - Obowiązująca taryfa umożliwia każdemu odbiorcy dokonywanie rozliczeń bez stosowania zasad rachunku prognozowanego. Trzeba złożyć w BOK oświadczenie o wyborze grupy taryfowej 12T.
W tej grupie taryfowej rozliczenia wykonywane są co miesiąc, dziesiątego, dwudziestego lub ostatniego dnia każdego miesiąca. Rozliczenia prowadzone są na podstawie odczytów rzeczywistych, podawanych przez odbiorców. Oświadczenie składamy do 20 dnia danego miesiąca i mamy zmienioną taryfę już od pierwszego dnia miesiąca kolejnego. 

polecam ciekawy artykuł portalu Agencji Rynku Energii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........