Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Nie upamiętnią Tadeusza Ryczaja?

Rada Powiatu nie przyjąła propozycji klubu „Razem dla Ziemi Mieleckiej”. Nie będzie więc wystąpienia do władz miasta z apelem o nadanie jednemu z rond imienia Tadeusza Ryczaja, dyrektora WSK-PZL. Klubu PO, PiS i Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego (PSL) nie widzą takiej potrzeby. „RDZM” ma swoich przedstawicieli w Radzie Miasta, którzy mogą wnioskować bezpośrednio w tej sprawie.

Przypomnijmy:
 Część radnych powiatu mieleckiego chciała aby w mieście jedna z ulic nosiła imię zmarłego 1 stycznia 2010 r. Tadeusza Ryczaja. Mielczanie pamiętają go jako
dyrektora naczelnego WSK Mielec, w latach świetności zakładu 1966 – 1989 w czasach największej świetności zakładu i miasta. Zdaniem wielu osób to właśnie on jest ojcem sukcesów Mielca w tych czasach. Radny Daniel Kozdęba, jeden z inicjatorów akcji podkreśla także fakt jego dużej dbałości o wykształcenie swoich pracowników.

 – Rozwijaliśmy się szybciej niż ośrodek wojewódzki – uważa. – To również czas rozwoju kultury i sportu. Nie byłoby tego bez wsparcia fabryki. Nazwa „Stal Mielec” do dziś kojarzona jest z okresem rozkwitu polskiego futbolu. Wybudowano stadion, basen,  ośrodki wypoczynkowe.
 - Przy WSK powstał pierwszy na taką skalę ośrodek przemysłowej służby zdrowia z kilkunastoma specjalistycznymi gabinetami i poradnią psychotechniczną. Do zasług Ryczaja zaliczyć można podniesienia poziomu edukacji. To m.in. dzięki jego staraniom powstało sześć filii szkół wyższych.

Radni "Razem dla Ziemi Mieleckiej" wyszli z tą inicjatywą po tym jak jedno z mieleckich rond nazwano imieniem Leszka Deptuły, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Przeciwnicy twierdzą, że upamiętnianie Ryczaja jest gloryfikacją systemu PRL-u, którego wieloletni szef mieleckiej wytwórni był ikoną i funkcjonariuszem.

- Kluby radnych powiatowych PO, PiS i PS-G nie widzą potrzeby wydłużania procedur poprzez występowania do Rady Miasta z apelem o nadanie jednemu z rond imienia Tadeusza Ryczaja – mówi Henryk Niedbała (PO), przewodniczący Rady Powiatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........