Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

W przedszkolach posypią się podwyżki ?

Jeszcze w marcu premier obiecywał 500 mln zł dotacji na samorządowe przedszkola. Dziś wiadomo, że to rodzice zapłacą więcej, średnio o 80 zł – twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Z sondy „DGP” przeprowadzonej w 98 gminach wynika, że zapowiada się powtórka z zeszłego roku, czyli wzrost od września opłat za pobyt dzieci w przedszkolach. Przygotowuje się do tego blisko 40 proc. ankietowanych samorządów. Opłaty za przedszkola wzrosną średnio o 80 zł miesięcznie.

Z danych zebranych przez gazetę wynika, że koszty prowadzenia przedszkoli faktycznie są coraz wyższe. Przykładowo - urząd miasta Łodzi w 2010 roku na ich utrzymanie wydał 109,5 mln zł, a rok później już 15,6 mln zł więcej.
Gminy zamiast wprost podwyższać opłaty za opiekę nad dziećmi, uzależniają ich wysokość od poziomu płacy minimalnej. Tyle że to ukryta podwyżka, bo minimalne wynagrodzenie rośnie przecież z roku na rok.
Tak jest też w Mielcu gdzie obowiązuje Uchwała Rady Miasta Nr 13/103/2011 z dnia 24 sierpnia 2011 roku która mówi o procentowym naliczaniu odpłatności od minimalnej płacy. Koszt 1 dnia od stycznia 2012 r. wynosi przy 6 godz. - 3,30 zł, przy 8 godz. - 5,85 zł, przy 10 godz.- 7,50 zł
 Koszty prowadzenia przedszkoli faktycznie są coraz wyższe. Urząd Miasta Mielec w 2011 roku na ich utrzymanie wydał prawie 15 mln zł, a na 2012 rok planowane jest ponad 17 mln zł. Z kolei Urząd Miasta Rzeszowa jeszcze dwa lata temu na prowadzenie takich placówek przekazał ponad 30 mln zł, a w ubiegłym o blisko 10 mln zł więcej.

fot: morguefile.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........