Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Czas podręczników

Syn znajomej chciał przekazać podręczniki do drugiej klasy szkoły podstawowej innemu  - od września 2012 roku drugoklasiście.  Niestety okazało się, że szkoła, mielecka wybrała inne podręczniki. Więc rodzice musieli kupić nowe. A te używane do kosza – tak mi to przedstawił. Przykro mi się zrobiło. Pamiętam moją szkołę podstawową, w średniej chyba też – uczyłam się z używanych podręczników.  Dostawałam je od starszych uczniów w rodzinie. I nie narzekałam. Myślę, że obecnie jest wiele rodzin, które chciałyby skorzystać z szansy, by tzw. wyprawka szkolna była tańsza. A  wydatki na nią są w  wielu  rodzinach niebagatelne.
Ale też i obecnie są możliwości, by uczyć się na używanych podręcznikach.
W lipcu na posiedzeniu Sejmu Krystyna Szumilas, Minister Edukacji informowała, że troską ministerstwa jest, aby umożliwić wszystkim dzieciom dostęp do podręczników, i to podręczników z jednej strony wysokiej jakości, a z drugiej strony też takich, które nie byłyby nadmiernym obciążeniem dla kieszeni rodziców. Obecnie z dwunastu roczników uczniów dziewięć może korzystać z podręczników starszych kolegów i koleżanek.
Jednak  to  rady pedagogiczne szkół decydują o tym, z jakich podręczników uczniowie będą korzystać, ale w większości te decyzje są podejmowane rozważnie i nie następuje wymiana, uczniowie korzystają z podręczników starszych kolegów.
Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje również dyrektorów szkół do tego, aby na terenie szkoły można było kupić  używane podręczniki.
Często też niepokój rodziców budziło to, że podręczniki, mimo że były dopuszczone do użytku szkolnego, miały część treści zmienioną. Kolejne wydania miały kosmetyczne zmiany w treści podręcznika co powodowało zamieszanie i niepokój rodziców oraz  konieczność kupowania kolejnego wydania zamiast spokojnego korzystania z podręcznika, który był już w szkole używany. To uregulowało rozporządzenie ministerstwa edukacji z 21 czerwca 2012 roku. Zgodnie z nim wydawca może wystąpić o aktualizację treści raz na 3 lata, jeżeli to są nieduże, kosmetyczne zmiany.
Od wielu lat funkcjonuje także rządowy program „Wyprawka szkolna”, by wspomóc w zakupie podręczników uczniom, którzy potrzebują wsparcia.  Ten program funkcjonuje od wielu lat, ale w związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej został rozszerzony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........