Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Enter Your Future

W dniach od 15 do 19 października 2012 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu gościły praktykantki z organizacji studenckiej AIESEC w ramach projektu "Enter Your Future". Były to: Alina z Ukrainy i Salome z Kolumbii. Była to już trzecia edycja tego przedsięwzięcia realizowana w „Koperniku”.

AIESEC - organizacja obecna w 107 krajach świata, licząca 50 000 członków, jest największą organizacją pozarządową prowadzoną przez studentów. Główna działalność opiera się na tworzeniu platformy dla młodych ludzi do rozwoju 5 kompetencji: przedsiębiorczości, odpowiedzialności społecznej, inteligencji emocjonalnej, umiejętności pracy w globalnym środowisku oraz aktywnego uczenia się.


Enter Your Future skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie województwa podkarpackiego. Ideą projektu jest szerzenie wśród uczniów tematu globalnej edukacji oraz uczenie polskiej młodzieży tolerancji wobec innych kultur i szacunku dla drugiego człowieka. Enter Your Future pomaga młodym ludziom poszerzać horyzonty, otwierać się na świat, pogłębiać wiedzę. Wspólna zabawa, rozmowa, wymiana poglądów z praktykantami przybliża ich ku temu. Poprzez działania edukacyjne w formie warsztatów prowadzonych w języku angielskim, uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności niezbędne do podjęcia wspólnych działań, zarówno w szkole jak i poza nią.   Enter Your Future pomaga przełamywać bariery kulturowe i stereotypowy sposób myślenia o innych narodowościach.

Zajęcia połączone były z prezentacjami wolontariuszy na temat regionu z którego pochodzą. Te poglądowe lekcje historii i geografii uświadomiły młodym ludziom jak wiele mogą się dowiedzieć o innych krajach, nawet tych położonych niezbyt daleko od Polski  jak Ukraina, a co tu dopiero mówić o tak egzotycznym państwie  jak Kolumbia!

Wszyscy uczestnicy warsztatów odnieśli wiele korzyści z realizacji projektu. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wiele łączy Ukrainę i Polskę, jeśli chodzi o język, zwyczaje, a nawet potrawy. Na zajęciach z Kolumbijką można było posłuchać gorących rytmów latynoamerykańskich i potańczyć salsę. Intensywny, bo kilkugodzinny kontakt z językiem angielskim, również podczas towarzyskich spotkań poza godzinami lekcyjnymi, pozwolił na  sprawdzenie praktycznej znajomości języka, przełamanie barier w porozumiewaniu się oraz był motywacją do dalszego rozwoju. Nie bez znaczenia było też otwarcie się na inne kultury, co zawsze służy szerzeniu tolerancji wobec innej rasy, wiary i poglądów.

Uczniowie mieli też możliwość poznania organizacji AIESEC i różnych form wolontariatu  wchodzących w zakres  jej działalności. Wolontariat to z pewnością szansa dla aktywnych, ciekawych świata młodych ludzi, którzy chcą pomagać innym w zakresie edukacji i działalności charytatywnej, a jednocześnie zdobyć niezbędne doświadczenie i wykazać się przedsiębiorczością, co może się kiedyś okazać przydatne w  CV. Być może któryś z uczestników tegorocznych warsztatów, już jako student / studentka,  weźmie udział w podobnym projekcie edukacyjnym jako wolontariusz  w kraju, gdzie Polska będzie wydawała się równie  egzotyczna jak dla nas Kolumbia.

Nad realizacją projektu w II LO czuwali nauczyciele języka angielskiego. Szczególne wyrazy uznania należą się czterem uczniom szkoły za przyjęcie wolontariuszy do swoich domów i opiekę nad nimi w ciągu całego tygodnia.

Informacja, zdjęcia: II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........