Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Przełom w kardiologii na Podkarpaciu

Lekarze Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Szpitalu Powiatowym w Mielcu przeprowadzili dziś (19 października 2012) pierwsze na Podkarpaciu zabiegi leczniczego wszczepienia rusztowań bioresorbowalnych ABSORB tj. ulegających całkowitemu rozpuszczeniu w ciele chorego.

W początkowym okresie po zabiegu bioresorbowalne stenty, wszczepione dziś pacjentom przez specjalistów z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Mielcu, stanowią rodzaj mechanicznego rusztowania.

       Poszerzają one światło naczynia i stanowią jego podporę mechaniczną oraz uwalniają lek hamujący ponowne narastanie zwężeń miażdżycowych -podaje Aneta Dyka-Urbańska rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Mielcu. W odróżnieniu od tradycyjnego stentu ABSORB jest bioresorbowalny co oznacza, że gdy spełni swoją rolę rusztowania naczyniowego, ulega stopniowo całkowitej resorbcji. Po dwóch latach oprócz dwóch platynowych znaczników nie ma po nim śladu w organizmie.

- To jest wielki przełom w kardiologii dostępny od dziś dla pacjentów z naszego regionu. Stanowi on ważny krok w inwazyjnym leczeniu miażdżycy. Po zastosowaniu bioresorbowalnego ABSORBA naczynie jest jak nowe – odzyskuje swoje fizjologiczne właściwości, a pacjent nie ma w tętnicy metalowych elementów, które utrudniałyby nie tylko interpretację nowoczesnych badań obrazowych serca,  takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, ale również stwarzałyby przeszkodę dla późniejszych zabiegów poszerzania tętnic wieńcowych. Jest to również rozwiązanie idealne dla osób z alergią na metale. Co więcej, rusztowanie pozwala bezpiecznie skrócić leczenie przeciwpłytkowe po zabiegu z roku do zaledwie sześciu miesięcy  – tłumaczy Adam Młodziankowski, ordynator V Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Mielcu.

Z przełomu kardiologicznego w regionie cieszy się dyrekcja Szpitala Powiatowego w Mielcu, w którym działa oddział PAKS.
- Zawsze traktowałem tę placówkę jako integralną część naszego szpitala, która idealnie współpracuje z naszymi oddziałami. Teraz, kiedy otworzyliśmy Pracownię Angiografii przy Oddziale Chirurgii Naczyniowej, ta współpraca się jeszcze zacieśni. Jestem dumny, że PAKS wdraża w naszej części Polski tak nowoczesne technologie medyczne, z których będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy powiatu mieleckiego, ale i całego regionu – mówi Leszek Kołacz, dyrektor szpitala w Mielcu.

Bioresorbowalne rusztowania ABSORB są idealne m.in. dla osób młodych, u których wykonuje się pierwszy zabieg w obrębie tętnicy wieńcowej. Sprawdzą się również w przypadku chorych z perspektywą kolejnych zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej czy obciążonych dużym ryzykiem zakrzepicy, krwawienia. Warto je stosować także w celu skrócenia okresu skojarzonego leczenia przeciwpłytkowego.

- Przeprowadzone przez PAKS zabiegi wszczepienia bioresorbowalnych „stentów” są w dużej części finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jestem przekonany, że dzięki temu ta rewolucyjna metoda na stałe wejdzie do naszej oferty medycznej, a tym samym będziemy mogli proponować ją potrzebującym pacjentom – mówi ordynator Młodziankowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........