Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Polskie pieśni patriotyczne - "Pieśń ujdzie cało..."


Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza dorosłych oraz młodzież, do obejrzenia wystawy ilustracji książkowej zatytułowanej "Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne".
Wystawa ma na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie podsycały pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, budziły uczucia patriotyczne, oraz piosenek żołnierskich, śpiewanych na co dzień dla urozmaicenia obozowego, okopowego, czy też partyzanckiego życia.

Wystawa, niezależnie od walorów artystycznych, stanowi ważny przyczynek do nauczania historii Polski oraz malarską lekcję patriotyzmu. Na wystawie zaprezentowano ponad 120 ilustracji do polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, począwszy od "Bogurodzicy" aż po rok 1989.
Autorami prac są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie, "polskiej szkoły ilustracji", którzy uczestniczyli warsztatach ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury we wrześniu 2008 roku, m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy.

        Zestaw prac poszerzono o dzieła innych artystów, takich jak Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Zbigniew Kołaczek, czy Donat Kowalski z naszego regionu, co zwiększyło możliwości interpretacji pieśni i wzbogaciło paletę dokonań formalnych.Projekt obejmujący organizację wystawy i wydanie albumu został zrealizowany z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem "Zaczęło się w Polsce".
Autorką projektu i kuratorem realizacji jest Maria Grażyna Szpyra - od ponad 25 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Za całokształt działań w tej dziedzinie otrzymała w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje prof. Janusz Stanny - wybitny artysta, współtwórca "polskiej szkoły ilustracji", laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Przez ponad 30 lat kierował Pracownią Książki i Ilustracji w warszawskiej ASP.

       Organizatorem projektu jest Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach Programu MKiDN "Patriotyzm jutra", Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miejska Biblioteka Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Ekspozycja czynna w Galerii Domu Kultury SCK od 10 - 26 października 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........